Příležitostný tisk Poštovního muzea s Rudolfem Kremličkou

U příležitosti 95 výročí svého založení vydává 18. prosince Poštovní muzeum v Praze tradiční příležitostný tisk (PTM). Ze svých bohatých sbírek poštovních známek a dokumentace jejich výroby tentokrát vybralo z emise Umění známkovou transpozici slavného českého malíře Rudolfa Kremličky.

Nejkrásnější známka a parádní Muzejní noc v PM

V Poštovním muzeu v sobotu 14. září, stejně jako v dalších 37 institucích, proběhla Pražská muzejní noc. Jak se stalo zvykem, i letos během šesti večerních hodin prošly branami muzea davy návštěvníků. Číslo se nakonec zastavilo na cifře 878 lidí. Ti ocenili zejména možnost poslat si pohlednici s vyobrazením Nejkrásnější známky světa, kterou každý dostal jako jedinečný dárek pro rok 2013. Dále návštěvníci obdivovali i prezentaci předmětů a rozbor tohoto klenotu stejně jako i výstavu Krátký pozdrav poštou. Od pohlednice po sms, která zažila o víkendu svoji derniéru.

Balónová pošta se vznášela nad Šumavou

Město Vyšší Brod a celé okolí Lipna přivítal v pondělí 19. srpna do nového týdne balón České pošty. Ten se vznesl z vyšebrodského fotbalového hřiště po osmé hodině ranní a téměř hodinu kroužil nad městem a jeho okolím. Přistál kolem deváté v obvodu pošty Lipno nad Vltavou. Nesl přitom vzácný náklad – zásilky raritní Balónové pošty!

C. k. poštovní kočár cestoval česko-rakouským pohraničím

V sobotu dne 27. července vítali s velkou pompou obyvatelé a návštěvníci měst Vyšší Brod a Bad Leonfelden historický c.k. poštovní kočár, který v rámci společné česko-rakouské Zemské výstavy vypravilo Poštovní muzeum. V horkém letním dni měsíce července hraničními šumavskými hvozdy spojujícími obě města projel slavnostně zapřažený starý poštovní dostavník, který kdysi doručoval korespondenci a balíky okrskům Orlických hor. Domorodci i turisté mohli vedle zachovalého vozu obdivovat i čtyřspřeží kladrubských běloušů, rozpoznávat staré poštovní signály a na obou stranách hranice nechyběla ani příležitostná přepážka, kde si zájemci mohli koupit příležitostnou dopisnici či nechat otisknout příležitostné razítko.

Landesausstellung - Aktion des Postmuseums Vyšší Brod (Hohenfurth) - Deutsch

Filiale des Postmuseums befindet sich im Areal des Zisterzienserklosters in Vyšší Brod. 1976 wurde hier eine Ausstellung zur Postgeschichte in den böhmischen Ländern von 1526 zur Gegenwart eröffnet. Auf der fast 2000 m2 grossen Ausstellungsfläche werden auf interessante Art und Weise die Entwicklung der Postdienste und deren Wandel dargestellt. Dazu dienen zahlreiche authentische Gegenstände, einschliesslich Postuniformen, Schilder, Briefkästen, Kassen und Telegraphengeräte, die den täglichen Postbetrieb dokumentieren. Die Geschichte der Postbeförderung präsentiert eine einzartige Sammlung von Kutschen, Schlitten und Postwagen.

Z výstavy Poštovního muzea se těší i ve Slezsku

Poštovní muzeum na letošní sezonu připravilo množství akcí, které mají za cíl seznámit s kulturními poklady poštovnictví i dosud málo obeznámenou veřejnost. Prostřednictvím Zemské výstavy ve Vyšším Brodě dostanou příležitost obdivovat muzejní poklady i návštěvníci z Rakouska. A více se o našem muzeu dozvědět mají možnost i návštěvníci slezského regionu. Nedávno byla totiž slavnostně zahájena sezona v příhraničním zámku Linhartovy. Jednu z nejvýraznějších výstav, které v zámku do konce října mohou jeho návštěvníci shlédnout, připravilo Poštovní muzeum. Její základ je v expozici, vystavené loni v pražském Poštovním muzeu s názvem Pošta očima Tomáše Vosolsobě a přináší osobitý pohled na fungování rezortu v druhé polovině 70. let 20. století.

Prezentace modrých Merkurů ve Vyšším Brodě již o víkendu!

Od rána 28. června až do nedělního odpoledne 30. června budou mít návštěvníci Vyššího Brodu ojedinělou možnost navštívit v pobočce Poštovního muzea exkluzivní výstavku osmdesátibloku modrých Merkurů - nejvýznamnějšího exponátu ve sbírkách Poštovního muzea. Modré Merkury Poštovní muzeum po pokusu o jejich krádež vystavuje zcela výjimečně, třídenní prezentaci tentokráte připravilo jako jednu ze svých hlavních akcí v rámci česko-rakouské Zemské výstavy.

C.k. poštovním dostavníkem z Vyššího Brodu do Bad Leonfeldenu

V sobotu 27. července proběhne jedna ze zásadních akcí česko-rakouské Zemské výstavy v městech Vyšší Brod a Bad Leonfelden. Staré poštovní stezky opráší c.k. poštovní dostavník z 19. století, s jakým se mohli denně setkávat obyvatelé obou stran hranice již před 140 lety. Dostavník tažený čtyřpřežím kladrubských běloušů vyjede od vyšebrodského Poštovního muzea po desáté hodině ranní a v Bad Leonfeldenu je očekáván v jednu hodinu odpoledne. Slavnostní jízdu doplní v obou městech příležitostné poštovní přepážky, na nichž si účastníci budou moci pořídit exkluzivní suvenýry v podobě příležitostných dopisnic, jež si mohou nechat otisknout speciálními razítky. V Bad Leonfeldenu si navíc bude možné pořídit i poštovní známku vydanou k této příležitosti.

Slavnostní prezentace dopisnice balonové pošty s autogramiádou Jiřího Boudy 13.6. v Roztokách u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy a Česká pošta, s.p. si dovolují pozvat všechny zájemce o balonovou poštu, kresbu Jiřího Boudy a sběratele na slavnostní prezentaci dopisnice balónové pošty a autogramiádu jejího autora ak.mal. Jiřího Boudy. Akce se koná dne 13.června 2013 ve 14,00 hod. v areálu roztockého zámku.

Archiv aktualit: