Nová kniha o poštovní architektuře a Den české filatelie v PM

28. 11. 2013

Dne 28. 11. se v pražském Poštovním muzeu konal tradiční, již VII. Den české filatelie. Každoroční podzimní akce byla pořádána ve spolupráci s nakladatelstvím POFIS a Svazem českých filatelistů. Během dne patřila muzejní budova filatelistům, přičemž večer se stala svědkem křtu nové knihy Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska, autorského kolektivu historiků, kunsthistoriků a architektů.


Tradiční akci zahájil ředitel Poštovního muzea Jan Galuška v 9 hodin ráno za přítomnosti předsedy Svazu českých filatelistů Waltera Müllera. Ten mu také předal ocenění za zásluhy o filatelii při příležitosti jeho odchodu do důchodu. Samotný dopolední program byl bohatý. Začal komentovanou prohlídkou výstavy Evy Haškové a Jana Mageta, která právě v muzeu probíhá, a dále se konal křest nové knihy nakladatelství POFIS Bibliografický seznam článků zabývající se obdobím ČSR 1918-1939. Autor Josef Chudoba v ní představuje přehled veškerých článků, které se vážou k poštovním tématům a byly vydány v období první Československé republiky v českých filatelistických časopisech. Po křtu byla historiky z Poštovního muzea představena publikace o poštovní architektuře. Na ní však mělo dojít ještě večer. Následně proběhla zajímavá přednáška, při které František Beneš přiblížil současné podoby padělků poštovních známek a kolků. Odpoledne poté proběhla autogramiáda autorů poštovních známek, konkrétně tvůrců nové emise Umění Martina Srba a Bohumila Šneidera.

Druhou část dne poté představoval slavnostní křest nové knihy Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska, autorského kolektivu pod vedením profesora architektury Petra Urlicha. Reprezentativní publikace představuje 85 významných poštovních budov z celé České republiky, od těch nejstarších, postavených v renesančním stylu, přes barokní, klasicistní, historizující a funkcionalistické až po nejmodernější jako je poštovna na Sněžce. Texty věnované poštovní historii a architektuře jsou doprovázeny nespočtem dobových i současných fotografií, které názorně dokumentují rozmanitost pošt, počínaje jednoduchými venkovskými budovami a konče okázalými městskými paláci. V rozsáhlém autorském týmu, složeném z historiků architektury, umění a památkářů, nechyběli ani kurátoři Poštovního muzea Jan Kramář, Tomáš Kavka a Martin Jahoda. Knihu je možné se slevou zakoupit také v prodejně muzea.