Poštovní nej během Muzejní noci lákala

16. 9. 2013

V Poštovním muzeu v sobotu 14. září, stejně jako v dalších 37 institucích, proběhla Pražská muzejní noc. Jak se stalo zvykem, i letos během šesti večerních hodin prošly branami muzea davy návštěvníků. Číslo se nakonec zastavilo na cifře 879 lidí. Ti ocenili zejména možnost poslat si pohlednici s vyobrazením Nejkrásnější známky světa, kterou každý dostal jako jedinečný dárek pro rok 2013. Dále návštěvníci obdivovali i prezentaci předmětů a rozbor tohoto klenotu stejně jako i výstavu Krátký pozdrav poštou. Od pohlednice po sms, která zažila o víkendu svoji derniéru.

Muzejní noc se vrací do PM

Hlavní atrakcí připravenou v Poštovním muzeu pouze pro návštěvníky Pražské muzejní noci byla prezentace velkého uměleckého a filatelistického úspěchu České pošty s názvem Nejkrásnější známka světa. Poštovní muzeum „svoji“ známku, která vyhrála prestižní vídeňskou soutěž s názvem Grand Prix de l´exposition WIPA 2010, nejenom představilo v jejím pečlivém rozboru, ale pro návštěvníky připravilo i malou výstavku svých sbírkových předmětů, které stály autorovi předlohy, prof. Dušanu Kállayovi, jako inspirace. Co zaujalo návštěvníky snad nejvíce, byla nicméně pohlednice s motivem Nejkrásnější poštovní známky, kterou dalo Poštovní muzeum ve spolupráci s odborem známkové tvorby zhotovit pouze a jenom pro tuto příležitost. Pohlednici dostal každý návštěvník u vchodu do muzea jako zvláštní suvenýr.

Pamětní razítko

Každoroční samozřejmostí byly komentované prohlídky pro návštěvníky. Kurátoři v nich seznamovali jednak s historií a současností muzea, tak dávali základní informace o všech akcích, které byly během Muzejní noci připraveny. V tomto směru měla úspěch i stará poštovní schránka, do které si mohli návštěvníci svoji pohlednici nebo zakoupenou dopisnici vhodit. Svůj poštovní suvenýr si navíc mohli opatřit i speciálním kašetovým razítkem připraveným pro Pražskou muzejní noc v Poštovním muzeu 2013. Vznikl tak jedinečný autentický předmět a to pouze pro tuto jedinou příležitost. Nicméně líbila se i právě končící výstava Krátký pozdrav poštou. Od pohlednice po SMS. Ta znamenala rozdíl oproti původním plánům na muzejní noc v červnovém termínu, kdy v muzeu probíhala výstava přibližující tvorbu V. Suchánka .

Podle oficiálních údajů navštívilo objekty pražských muzeí během muzejní noc kolem 150 000 lidí. Akce tak ukázala, že Pražané jsou kultury lační i v podzimním čase a nikdo nepochybuje, že tato akce se příští rok do Prahy i Poštovního muzea ve svém 11. ročníku, snad v červnovém termínu vrátí!

• Odkaz na další fotogalerii z akce najdete na stránkách Klubu filatelistů KF 00-15 Praha