31. 5. – 1. 10. 2017 | Poštovní muzeum Praha

Václav Hollar: rytiny a známky

Dne 31. května představí Poštovní muzeum ve svých prostorách výstavu Václav Hollar: rytiny a známky. Tvorba Václava Hollara, do jehož osudu se ve velké míře promítl neklid a nestabilita, které zmítaly Evropou v době třicetileté války, byla námětem již mnoha výstav.

Václav Hollar

Výstava, která se nyní koná v Poštovním muzeu, představuje jeho dílo ve spojitosti se známkovou tvorbou. Významným rytcům Jiřímu Švengsbírovi, Jindrovi Schmidtovi a Bedřichu Housovi se bravurně podařilo převést mnoho Hollarových grafik do podoby československých a českých známek. Vytvořili tak obdivuhodnou ukázku osobitých ryteckých přepisů uměleckých děl tohoto světové proslulého mistra raně novověké grafické tvorby.

Na výstavě jsou představeny všechny vydané emise známek s hollarovskou tematikou, pamětní listy, liniové rozkresby i rytecké destičky. Její součást rovněž tvoří Hollarovy grafiky, zapůjčené Národní galerií v Praze a Vlastivědným muzeem v Šumperku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například Hollarův známý cyklus Čtyř ročních dob jak v podobě grafiky, z níž rytec při své práci vychází, tak i výsledných známek. K vidění bude rovněž návrh známky Jana Kavana, která vyjde v září letošního roku a připomíná 100. výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Výstavu dále obohatí předměty z oblasti módy a ukázky historických zbraní, které pocházejí ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea a Vojenského historického ústavu.

Doprovodné akce

• 3. 6. 2017 od 9 do 15 hodin bude v muzeu otevřena tradiční příležitostná poštovní přepážka, kde bude možno zakoupit dopisnici vydanou k výstavě a nechat ji orazit příležitostným poštovním razítkem.
  • 17. 9. ve 14 hodin se koná výtvarná dílna pro děti Fůra šrafůry ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

Výstava je návštěvníkům přístupná na adrese Nové mlýny 2, Praha 1, od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Výstava potrvá do 1. 10. 2017.