Příležitostný tisk Poštovního muzea s Rudolfem Kremličkou

13. 12. 2013

Ilustrační obrázek

U příležitosti 95 výročí svého založení vydává 18. prosince Poštovní muzeum v Praze tradiční příležitostný tisk (PTM). Ze svých bohatých sbírek poštovních známek a dokumentace jejich výroby tentokrát vybralo z emise Umění známkovou transpozici slavného českého malíře Rudolfa Kremličky. Obraz Osušující se žena z roku 1925 převedl v roce 1982 do rytiny Mistr svého řemesla Miloš Ondráček. Známka byla vytištěna náročnou technikou soutisku pěti barev, kdy pro každou barvu byla zvlášť zhotovena rytina do oceli. Pro příležitostný tisk Poštovního muzea byla zvolena původní ocelorytina pro černou barvu, vytištěna barvou „okrovou“, která nejlépe vystihuje původně výsledný barevný dojem samotné známky. Barva byla na základě konzultací namíchána v Poštovní tiskárně cenin a její skladbu tvoří žlutá, červená a černá.

Transpozice díla Rudolfa Kremličky nově doplňuje tématicky souvislou řadu příležitostných tisků Poštovního muzea vycházející z tvorby našich velikánů výtvarné kultury a proslulé "umělecké" emise československých a českých poštovních známek.

Rudolf Kremlička (19. června 1886 Kolín - 3. června 1932 Praha) byl český malíř, který patří k velkým osobnostem českého moderního malířství a krajinomalby 20. století. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl ovlivněn díly malířů A. Slavíčka a H. Schweigera. Tvorbou tíhnul k francouzskému impresionismu a ve své době platil za jednoho z nejvíc oceňovaných českých umělců. Proslul i jako malíř aktů a byl vyhledávaným portrétním malířem.

Inovativní novinkou letošního pamětního listu je razítko zhotovené podle návrhu, pošťákům již velmi dobře známé grafičky Kateřiny Přidalové (původní bylo používáno od roku 2000).

Nový PTM nabízí muzeum ve své prodejně v Praze na Nových mlýnech 2 za 70 Kč až do vyčerpání zásob.