29.2.2012 – 22.4.2012 | Praha

Propagace pošty první Československé republiky

Propagace pošty první Československé republiky

Termín konání:

29. 2. 2012 - 22. 4. 2012

Místo konání:

Poštovní muzeum,  Praha 1, Nové mlýny 2 Otevřeno denně kromě pondělí a státních svátků, a to mezi 9-12 a 13-17 hod.

Více o výstavě:

Výstava představuje sbírkové předměty vztahující se k prezentaci pošty a jejích služeb v nově vzniklém československém státě a umožní tak nahlédnout do světa tehdejší reklamy a designu. Mnohé z exponátů dosud nebyly vystavovány.

K propagaci poštovních služeb se používala celá řada prostředků, včetně těch nejmodernějších – rozhlasu a filmu. Častého využití se dostávalo plakátům a letákům. Autory jejich obrazových motivů vybírala pošta nejen ze svých řad jako v případě umělecky nadaného poštovního tajemníka Václava Čubana, ale i mezi profesionálními grafiky. Na některých plakátech a letácích z druhé poloviny třicátých let se proto nachází umělecké logo významného architekta a grafika Alberta Jonáše, podle jehož návrhu byl realizován například salonní železniční vůz prezidenta Masaryka. Je rovněž autorem řady stavebních projektů (např. pasáž Rokoko na Václavském náměstí v Praze). Vedle Čubanových a Jonášových prací si lze prohlédnout i kopie nepřijatých návrhů služebních odznaků na pošťácké čepice, jež vytvořili mladí umělci Cyril Bouda a Bohumil Heinz, pozdější tvůrci mnoha poštovních známek.

Svůj prostor v propagaci dostaly i fotografie. Ministerstvo pošt a telegrafů dokonce zřídilo roku 1926 fotolaboratoř, která pořizovala a archivovala snímky dokumentující rozvoj pošty. Propagace se přirozeně uskutečňovala rovněž prostřednictvím poštovních štítů a schránek, stejně jako služebními oděvy pracovníků tzv. vnější služby – například listonošů, telegrafních montérů a postiliónů. Kromě listinných exponátů tak mohou návštěvníci zhlédnout i trojrozměrné, kupříkladu stejnokroj listonoše nebo poštovní schránku, o níž Jiří Wolker složil známou báseň.

  • k výstavě vychází příležitostní dopisnice s přítiskem, pro jehož obrazový motiv byla vybrána titulní strana propagačního letáku od Václava Čubana s výběrčím u poštovní schránky
  • k výstavě bude v sobotu 3.3.2012 bude v budově muzea otevřena od 9:00 do 15:00 hod. příležitostná poštovní přepážka, kde si mohou zájemci nechat dopisnici orazit  příležitostným poštovním razítkem v podobě pečeti ze symbolu dopisní obálky, používaného na poštovních schránkách