21. 4. ― 15. 10. 2023 / Poštovní muzeum Praha

Pošta vám dobře slouží. Reklama a design československé pošty

Do vlastních rukou

Výstava prezentuje propagaci, reklamu a design poštovního i telekomunikačního odvětví v období 1918–1992. Soustředí se zejména na oblasti, které pošta ve své propagaci akcentovala, protože je považovala za důležité jak z čistě obchodních, tak i ze sebe-prezentačních, ideových a ideologických důvodů. Atraktivní výstavu založenou na těch nejlepších dobových ukázkách poštovní reklamy a designu si zájemci mohou prohlédnout až do 15. října 2023.
Výstava představí návštěvníkům atraktivní a srozumitelnou formou šest tematický okruhů (poštovní dopravu, distribuci zásilek, finanční služby, telekomunikace, poštovní atributy a také poštovní kulturu, sport a školství), v nichž se poštovní reklama a design v éře Československa výrazně projevily. Každý z nich se dále dělí na několik podtémat věnovaných konkrétním oblastem propagace. Přehlednou strukturu doplňuje jednoduché a výrazné grafické řešení výstavy, dále stručné texty, které ozřejmují dobové souvislosti, a především velké množství obrazových ukázek pocházejících výhradně ze Sbírky Poštovního muzea, z nichž mnohé jsou originální, nikoliv tedy pouhé kopie. Estetický i informační zážitek umocňují jednak dobové reklamní a propagační filmy, jednak trojrozměrné exponáty, které se váží k uvedeným tematickým celkům. 
Výstava je určena nejen pro zájemce o poštovní historii, ale i širší kulturní a výtvarnou veřejnost, pro níž je československá reklama a design potěšením, inspirací a třeba i uměleckou výzvou. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny dětské koutky a po domluvě i dětské dílny vedené zkušenou muzejní lektorkou.

Doprovodné akce

22. 4. 2023 9:00-15:00 - Příležitostná poštovní přepážka
Používání příležitostného razítka a prodej příležitostné dopisnice

Tisková zpráva 18.4.2023 (pdf, 206kB)