11. 11. 2022 – 9. 4. 2023 | Poštovní muzeum Praha

Má lásko, píšu ti…

Marina Richterová. Známková tvorba.

Má lásko, píšu ti…

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou významné grafičce, ilustrátorce a malířce Marině Richterové, která letos oslavila 60. narozeniny. Výstava Má lásko, píšu ti…je zaměřena především na její známkovou i související volnou tvorbu.

Vedle původních přijatých i nepřijatých návrhů na známky, obálek prvního dne vydání (FDC) a razítek pro známkovou produkci ČR a Vatikánu umělkyně představí také svou vlastní známkovou tvorbu, známkové sešitky, které vydává vlastním nákladem. Součástí výstavy jsou originální kresby, akvarely, lepty a litografie, ex libris a novoroční blahopřání, které patří spolu se známkovou tvorbou do rodiny drobné užité grafiky.

Marina Richterová (* 21. června 1962 Moskva) je zavedenou autorkou české známkové tvorby. Po výtvarných studiích se v roce 1983 vdala za českého vědce a přestěhovala se do Prahy. V letech 1983–1990 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od roku 1990 samostatně tvoří v oboru grafika a ilustrace. Věnuje se klasické kresbě, volné grafice, knižní ilustraci a malbě. Její nezaměnitelná tvorba je ovlivněna studiem historie zaměřené na byzantskou ikonografii, umění Dálného východu, filozofii antické estetiky a evropské renesance.

Do české známkové tvorby vstoupila v roce 2008 emisí Europa–Psaní dopisů Má lásko… Její známková tvorba je zaměřena na především tuzemské i světové kulturní osobnosti. Známka k 255. výročí narození W. A. Mozarta byla vyhodnocena na Grand Prix WIPA ve Vídni jako druhá nejkrásnější známka světa za rok 2011 a v roce 2012 získala cenu Yehudiho Menuhina. Za známku ke 130. výročí narození Franze Kafky získala na NexoFil Award 2014 v Madridu druhou cenu za nejoriginálnější design.

Od roku 2014 Richterová spolupracuje s vatikánskou poštovní správou, pro kterou vytvořila šest poštovních známek. Za známku pro Vatikán k 350. výročí úmrtí Rembrandta van Rijna získala v roce 2020 v Asiagu ocenění Accademia Olimpica za filatelistické umění. V současné době připravuje již svou desátou českou známku (aršík) na své oblíbené shakespearovské téma, jejíž vydání Česká pošta plánuje pro rok 2023.

Doprovodné akce 12. 11. 2022

9:00-15:00
Příležitostná poštovní přepážka
Používání příležitostného razítka a prodej příležitostné dopisnice

9:00-12:00
Autogramiáda Mariny Richterové

K výstavě se budou konat výtvarné dílny se zaměřením na kresbu a grafické techniky. Další termíny programů pro veřejnost budou zveřejněny vždy cca 14 před akcí na facebooku PM.

Tisková zpráva (docx, 29kB)