26. 5. – 31. 10. 2017 | Poštovní muzeum Vyšší Brod

Výstavy Holubí pošta a Oldřich Kulhánek. Mistr známkové tvorby

V Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě jsou v současnosti uvedeny dvě výstavy, které mohli návštěvníci v minulosti vidět v trochu jiné podobě také v Poštovním muzeu v Praze. Obě výstavy budou ve Vyšším Brodě k vidění po celou letní sezóny až do 31. 10. 2017.

Vyšší Brod

Holubí pošta

Výstava přibližuje fenomén holubí pošty, její počátky ve starověku až po využívání těchto pozoruhodných opeřenců při moderních válečných operacích či jako zprostředkovatelů různých druhů dopravních spojení. Holub je považován za jeden z nejstarších živočišných druhů, které si člověk ochočil. Během tisíciletí vzájemného soužití se naskytlo mnoho situací, kvůli kterým se stal pro lidi nepostradatelným partnerem. A právě vzájemný vztah člověka a holuba je základním mottem celé výstavy. Výstava ve Vyšším Brodě je doplněna exponáty preparovaných zvířat ze sbírek z Národního zemědělského muzea.

Oldřich Kulhánek

Výstava se soustředí na významnou část díla Oldřicha Kulhánka, které vědomě či podvědomě zná každý z nás. Jako autor českých bankovek či poštovních známek byl Kulhánek jednou z nejvýznamnějších osobností vytvářejících ceniny České republiky. Poštovní muzeum představuje Kulhánkovu známkovou tvorbu poštovních známek, aršíků, razítek a obálek prvního dne vydání. Oldřich Kulhánek zpracoval v průběhu 23 let své aktivní činnosti ve známkové tvorbě postupně 42 poštovních známek. Výtvarné návrhy jsou doplněny trojrozměrnými zápůjčkami z Národního muzea.

Výstava je otevřena v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě v areálu Cisterciáckého kláštera denně mimo pondělí 9-17 hodin.