Poštovní muzeum oslavuje 150. let pošty v Letohradě výstavou

6. 5. 2013

Letos tomu je 150. let, kdy byla v tehdejším Kyšperku, centru dnešní podorlické obce Letohrad, otevřena pošta. Kulturní centrum v Letohradě ve spolupráci s Poštovním muzeem připravilo k tomuto jubileu výstavu s názvem 150 let pošty Kyšperk - Orličné - Letohrad. Pro veřejnost je otevřena od pátku 4. května do 15. června v prostorách přízemí letohradského zámku.

Ve městě Kyšperk byla pošta otevřena 16. srpna roku 1863 a úspěšně přestála až do dnešních dnů všechny změny názvu obce - 1. června 1950 se změnila v poštu Orličné, aby se přesně o dva měsíce později stala poštou Letohrad. Výstava, která by nevznikla bez iniciativy místního aktivního filatelisty, ing. Vladimíra Chládka, provází jednak listovními i filatelistickými změnami, které poštovní provoz v obci přinášel, tak seznamuje s historií prostřednictvím trojrozměrných předmětů z vlastnictví Poštovního muzea.

Obzvláště zajímavou je letohradská historie vlakové pošty. Ta se brzy po zavedení železniční trati do města stala jednou z klíčových destinací poštovní obsluhy Orlických hor.

Razítko Letohrad

Na výstavě význam nejenom vlakové pošty, ale samotné železnice ve městě, dokumentují železniční modely, tak i ilustrační fotky provozu vlakových pošt, které vytvořil v průběhu 80. let 20. století její tehdejší zaměstnanec Jiří Vašků, který je nedávno daroval pražskému Poštovnímu muzeu.

• Česká pošta vydala při příležitosti výstavy příležitostnou dopisnici ke 150. letům pošty v obci a zároveň i dopisnici k 300. letům Kopečkové pouti, další významné akce, kterou podhorské městečko v průběhu věků proslulo, a která slaví v letošním roce velké jubileum.