Pošťácké art pohlednice v prodejně muzea

11. 1. 2012

Naprostou novinkou v nabídce Poštovního muzea a zároveň praktickou pozvánkou k výstavě fotodokumentace poštovního provozu sedmdesátých let 20. století "Pošta očima Tomáše Vosolsobě. Fotografie 1975-79.", je tisk uměleckých pohlednic, které ve výběru tehdejší výjevy zachycují. Od 20. ledna 2012 se budou tyto pohlednice prodávat v pražské pobočce Poštovního muzea. Touto mimořádnou edicí zároveň připomínáme smutné první výročí úmrtí autora fotografií.


Na duben až červen tohoto roku se v pražské pobočce Poštovního muzea připravuje výstava fotografií, která přibližuje fungování pošty druhé poloviny sedmdesátých let 20. století. Jedná se o soubor dokumentárních fotografií, které pro účely muzea unikátním způsobem vytvořil akademický malíř Tomáš Vosolsobě (1937 – 2011). Návštěvník výstavy se může těšit na snímky vzniku poštovních známek, na dobové pohledy do poštovního provozu – poštovní doručovatelky, pracovnice přepážek nebo práci třídících středisek, představení tehdejšího poštovního školství nebo i na několik žánrových obrázků z podnikových svátků a oslav. Určitým vrcholem budou fotografické portréty umělců – malířů, rytců a grafiků, kteří se podíleli na tvorbě známek, a které Vosolsobě v jejich ateliérech vyfotil pro potřeby výstavy PRAGA 1978. Při práci i odpočinku jsou na nich zachyceni významní výtvarníci své doby, jako např. Kamil Lhoták, Karel Svolinský, Zdeněk Sklenář nebo tehdy začínající Miloš Ondráček.

Vybrat si a zavzpomínat tak můžou zájemci prostřednictvím osmi motivů – čtyř z poštovního provozu a čtyř umělců při práci. Pohlednice bude stát 7 Kč a poslat ji nebo zařadit do své sbírky se přímo nabízí i se známkou k 100. výročí narození Josefa Lieslera, která vychází ve stejný den, tedy 20. ledna. Samozřejmě, že s jejich orazítkováním lze počkat do dubna, na tradiční příležitostnou poštovní přepážku k výstavě. Ovšem to už může být celý náklad rozebrán, takže si tyto pohlednice přímo ze života pořiďte co nejdříve!