25. 9. 2014 – 4. 1. 2015 | Svitavy

Pošta za Velké války začíná své putování ve Svitavách

Úspěšné výstavy Poštovního muzea - Pošta za Velké války. Píšu Vám z fronty… přibližující fungování pošty za první světové války - a autorská expozice s názvem Adolf Born aneb jak vzniká poštovní známka, se představují od 25. září všem návštěvníkům Městského muzea a galerie ve Svitavách. Svitavské muzeum výstavy otevřelo jako součást filatelistického svátku - Celostátní filatelistické výstavy Svitavy 2014, který probíhal od čtvrtka 25. do neděle 28. září. Obě výstavy Poštovního muzea je možné zhlédnout do 4. 1. 2015.

Výstava Pošta za Velké války. Píšu Vám z fronty… je součástí širšího cyklu Velká válka, ve kterém se spojilo více zejména brněnských a pražských muzejních institucí a svoji premiéru měla v pražském Poštovním muzeu 14. 5. 2014. Představuje jednak fungování útvaru polní pošty, který zabezpečoval komunikaci mezi frontou a týlem, jednak se soustředí na válečnou korespondenci. Jako putovní výstava bude projekt po expozici ve Svitavách pokračovat do Oblastního muzea v Litoměřicích, představí se na pražském Vítkově, přičemž v jednání je v této chvíli i množství dalších zastavení. Více o výstavě v PM Praha.

Výstava Adolf Born aneb jak vzniká poštovní známka představuje známkovou tvorbu významného českého ilustrátora a grafika. Na výstavě je možno si prohlédnout autorovy známkové návrhy i výsledné známky (například známky Marco Polo, Mach a Šebestová, Vánoce či Mikuláš). Vedle nich však nabízí prohlídku nerealizovaných výtvarných návrhů k vybraným emisím a doprovází ji uniforma postilióna rakouského mocnářství. Více o výstavě.

Ve Svitavách jsou obě výstavy doplněny ještě regionální expozicí s názvem Svitavská pošta, která dává nahlédnout do tradic poštovní profese na Svitavsku. V prvních dnech byly poštovní výstavy důstojným doprovodem tradiční shrnující Celostátní filatelistické výstavy, pro kterou bylo letos vybráno město Svitavy. V dalších dnech si mohou návštěvníci expozice projít společně s dalšími výstavami svitavského kulturního stánku.

V případě zájmu institucí o zápůjčku výstav je možno kontaktovat jejich kurátory – PhDr. Jana Kramáře (Pošta za Velké války) a Mgr. Alenu Reichovou (Adolf Born aneb jak vzniká poštovní známka).