Putovní výstava s poštovními známkami od Adolfa Borna míří do regionů

Unikátní putovní výstava věnovaná grafické tvorbě Adolfa Borna, především jeho návrhům poštovních známek, začíná 3. února 2014 ve Valašském Meziříčí.

Expozice s názvem Výstava Adolfa Borna, aneb Jak vzniká poštovní známka bude probíhat od února do konce května postupně na dvou pobočkách České pošty, ve dvou Era finančních centrech, a vyvrcholí v pražském Era světě na Jungmannově náměstí. Vedle poštovních známek v tiskovém archu nebo obálek prvního dne vydání, doplňují expozici originální litografie z volné tvorby Adolfa Borna.

Díky unikátním černobílým fotografiím Martina Říhy lze nahlédnout i do pracovního prostředí známého výtvarníka.

Zájemci z řad filatelistů, kteří si s předstihem koupí vlastní známku Ery a Poštovní spořitelny v dobročinné internetové aukci, mohou spojit návštěvu expozice také s možností nechat si známku přímo na poštách v Českých Budějovicích a v Jablonci nad Nisou orazit.“ říká Jitka Kotyková, výkonná manažerka Poštovní spořitelny.

Kam můžete na výstavu zajít:

3. 2. – 17.2.   Era Finanční centrum Valašské Meziříčí Vodní 57/1

19. 2. – 4.3.   Era Finanční centrum Svitavy Erbenova 205/1

6. 3. – 19. 3.  pošta České Budějovice 1 Senovážné nám. 240/1

21. 3. – 3. 4.  pošta Jablonec nad Nisou 1 Liberecká 32/2

8. 4. – 31. 5.  Era svět Praha Jungmannovo náměstí 767

Ke 130. výročí poštovního bankovnictví navrhl Adolf Born pro Eru a Poštovní spořitelnu tzv. Vlastní známku. Známka tvoří pomyslný pár se známkou, kterou vydala loni v červnu ke stejné příležitosti Česká pošta. Kromě klasických archů se známkami byl vydán také známkový sešitek. Nechybí samozřejmě ani originálně ilustrované obálky prvního dne, jejichž autorem je rovněž Adolf Born.

Poštovní dostavník - námět vlastní známky Poštovní spořitelny a Ery - je symbolem dopravy zpráv, osob, ale i peněžních obnosů za dob rakouského mocnářství. Dostavníky a kočáry jsou však zároveň symbolem spojení Poštovní spořitelny a Poštovního muzea. Díky velkorysému donátorství z fondů Poštovní spořitelny se podařilo zachránit a zrestaurovat několik vzácných kočárů z muzejních sbírek. Výstava známek na pobočkách České pošty, v Era finančních centrech a v Era světě je poděkováním Poštovního muzea za dlouhodobou podporu Poštovní spořitelně, s níž tato instituce přistupuje ke kulturním hodnotám v muzejních sbírkách.

Návrh a koncepci výstavy připravil Martin Říha z Poštovního muzea Praha.