21. 6. 2014 – 25. 9. 2014 | Poštovní muzeum, Vyšší Brod, Klášter 136, otevřeno denně mimo pondělí mezi 9-12 a 13-17 hodin

Pošta jednou stopou ve Vyšším Brodě

Na letní sezónu připravilo Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě výstavu s názvem Pošta jednou stopou. Seznámí s jednostopými dopravními prostředky, které používala ke svému provozu v minulosti pošta – od trakaře přes kolo až po motocykly, skútry a elektrokola. Návštěvník tak uvidí staré motocykly jako tříkolku Itar nebo motorku Douglas, na které jezdil jeden z nejvýraznějších tvůrců poštovních známek Kamil Lhoták. Právě Lhotákova známková tvorba zaměřená zejména na bicykly a motorky je pak další částí výstavy. Spolu s ní se v Poštovním muzeu Vyšší Brod otevírá nový galerijní prostor.

Pošta jednou stopou

Záměrem výstavy Pošta jednou stopou je představit různé druhy jednostopých vozidel, které byly do poštovního provozu často zaváděny již nedlouho po jejich vynalezení. Stejně tak prezentuje, jak se tyto technické vynálezy odrazily ve známkové tvorbě Kamila Lhotáka. Zatímco i dnes patří jízdní kola mezi běžné poštovní dopravní prostředky, jednostopé stroje s benzínovým motorem prošly poněkud jiným vývojem. S narůstajícím počtem poštovních automobilů ve venkovských oblastech se jejich počet postupně snižoval, takže v současné době se v majetku státního podniku Česká pošta nachází pouze několik mopedů a skútrů.

Návštěvníci Poštovního muzea ve Vyšším Brodě budou mít možnost zhlédnout vysoké kolo, na němž se jen udržet bylo skutečným uměním, dále motocykly legendárních značek Laurin & Klement, Itar a Ariel, a v neposlední řadě i praktickou tříkolku JAWA "Pérák". Přehlídku jednostopých skvostů symbolicky uzavře moderní elektrokolo. Dobovou atmosféru navodí historické fotografie zachycující vystavené typy dopravních prostředků v poštovním provozu.

V druhém patře muzea se současně otevírá galerijní prostor vybudovaný z místnosti věnované známkové tvorbě. Expozice známkové tvorby v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě zůstane, nicméně se více zaměří na představování výtvarných umělců. Jako první se do prostoru dostává výstava originálních návrhů poštovních známek s motocyklovou tematikou od uznávaného výtvarníka Kamila Lhotáka.

• Výstava byla slavnostně otevřena dne 21. června a potrvá až do 14. září
  • K výstavě je připraven bohatý doprovodný program – sraz motocyklů nebo speciální Motocyklová pošta, viz přiložený leták (pdf, 122kB)
  • Jako tradičně i k výstavě Pošta jednou stopou je vydána příležitostná dopisnice
  • Výstava je připravena ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Jihočeským motocyklovým muzeem a Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou.