23.11.2011 – 26.2.2012 | Praha

Termín konání:

23. 11. 2011 - 26. 2. 2012

Místo konání:

Poštovní muzeum,  Praha 1, Nové mlýny 2 Otevřeno denně kromě pondělí a státních svátků, a to mezi 9-12 a 13-17 hod.

Více o výstavě:

Jaroslav Němeček patří bezesporu mezi nejvýznamnější postavy české komiksové scény. Již více jak 40 let kreslí příběhy čtyř kamarádů z Třeskoprsk – Pindi, Bobíka, Fifinky a Myšpulína. V nich vytvořil dílo, které mu přineslo vstup do síně slávy Komiksfestu, zastřešující organizace tohoto stále populárnějšího žánru v České republice. V roce 2010 jeho postavičky vstoupily i na poštovní známky a právě ty byly i podnětem k představení jeho tvorby v Poštovním muzeu.

Mistrovy návrhy, postupy výroby známek a úspěšné výsledné známky jsou také součástí nové výstavy, kterou můžete pod názvem Jaroslav Němeček. Čtyřlístek nejen na známkách shlédnout od 23. 11. 2011 do 26. 2. 2012 v muzejní expozici ve Vávrově domě, ulici Nové mlýny 2 v Praze 1. Vedle příběhů hrdinů Čtyřlístku se zde výtvarník představuje i svými ilustracemi, které vytvořil pro leporela a prostorové knížky Kocour v botách a Kouzelník Žito. Vůbec poprvé je zde prezentována také Němečkova keramická tvorba. Jí se věnuje od počátku 70. let a k jeho dílům patří originálně dekorované kachle, kachlová kamna či venkovní krby. Hodně zajímavé jsou i autorovy kopie impozantní výzdoby hrobek egyptských faraonů, které připravil pro expozice německých muzeí v Miltachu a Wilddorfu, a jejichž fotografie lze také v Poštovním muzeu obdivovat.

Při příležitosti vernisáže výstavy, která se uskutečnila 22. 11. 2011, byly vyzdvihnuty Němečkovy umělecké zásluhy na prodeji nových známek, stejně jako i bylo zdůrazněno pevné místo autora ve světě českého (nejen) dětského komiksu a vlastně i celé literární ilustrace. Známý hudebník Viktor Sodoma, který na vernisáži zazpíval, připomněl, že vedle Rychlých šípů není jiné české ilustrované vyprávění, které by bavilo tolik generací.

Jaroslav Němeček (1944) vyrůstal v Praze - Modřanech, v domku, který se později stal vzorem pro domeček Čtyřlístku v Třeskoprskách. Výtvarné nadání zdědil po tatínkovi fotografovi a komiksy začal kreslit již v deseti letech. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a poté nastoupil v rámci základní vojenské služby do tiskárny, kde se podílel na výrobě plakátů. Od poloviny šedesátých let kreslil pro dětský časopis Mateřídouška a spolupracoval s nakladatelstvím Orbis. Inspiraci k postavičkám Čtyřlístku získal na cestách po západní Evropě, kde spolu s manželkou obdivovali velké množství dětských časopisů, zejména komiksových. V roce 1969 vyšel v nakladatelství Orbis i první Čtyřlístek. Příběhy čtyř kamarádů zasadil do malebné krajiny Máchova jezera s hradem Bezděz a proměnil ji v pohádkový svět plný fantazie, humoru a dobrodružství.

• Sběratele i návštěvníky muzea určitě potěší možnost získání zajímavých suvenýrů k výstavě – speciálního příležitostného poštovního razítka a autogramu.
  • Autogramiáda Jaroslava Němečka proběhne 26. 11. 2011 od 9.00 do 12.00 hodin
  • Příležitostná přepážka se koná ve stejný den od 9.00 do 15.00 hodin