Cesty Zemské česko-rakouské výstavy vedou do Poštovního muzea

25. 4. 2013

Od 26. dubna do 3. listopadu probíhá společná česko-rakouská Zemská výstava ve městech Bad Leonfelden, Freistadt, Vyšší Brod a Český Krumlov. A vyšebrodské Poštovní muzeum u toho nebude chybět! Návštěvníci se mohou těšit na množství kulturních akcí spojených s poštovnictvím, které v jejím průběhu muzeum nabídne - a to ať už se jedná o vystavení návrhů na známku Závišova kříže od Miloše Ondráčka, filatelistickou lahůdku v podobě prezentace legendárních modrých Merkurů nebo let balónem České pošty. Na letní prázdniny zároveň Poštovní muzeum připravilo tradiční výstavu prací žáků Základní umělecké školy v Kaplici.

1. Výstava grafických návrhů Miloše Ondráčka na známku Závišův kříž

Kdy: 1. června – 31. října 2013, 9-12 a 13-17 hod.

Při příležitosti výstavy Závišova kříže v cisterciáckém klášteře Vyšší Brod byla zhotovena i poštovní známka, která bude slavnostně uvedena ve Vyšším Brodě 1. června 2013. Veškeré návrhy na známku a obálku prvního dne ke známce, které vypracoval významný grafik a rytec (mj. i autor českých prezidentských známek) Miloš Ondráček, vystavuje od 1. června do 31. října 2013 Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.

2. Výstava osmdesátibloku tzv. modrých Merkurů – prvních novinových známek světa

Kdy: 28. – 30. června 2013, 9-12 a 13-17 hod.

Světový unikát a jeden z nejcennějších filatelistických předmětů v České republice – osmdesátiblok prvních novinových známek světa – Modrých Merkurů, vystaví Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě při příležitosti Zemské výstavy. Předmět, který se pokusili zloději z Poštovního muzea ukrást, opouští trezor pouze ojediněle. Nejen pro české a rakouské filatelisty se tak stane ve dnech 28. – 30. června 2013.

3. Slavnostní jízda poštovního dostavníku Vyšší Brod - Bad Leonfelden

Kdy: 27. července 2013

Poštovní dostavník, který v druhé polovině 19. století brázdil silnice poštovních okrsků podorlického města Žamberk, vyjede na svou mezinárodní jízdu z Vyššího Brodu do rakouského městečka Bad Leonfelden v 10 hodin ráno. Zápřež budou tvořit čtyři starokladrubští bělouši s kočím a doprovodem v postiliónských uniformách.

Poštovní muzeum vydá u příležitosti slavnostní jízdy příležitostnou dopisnici s obrazovým motivem žambereckého poštovního dostavníku. Dne 27.7. 2013 bude v pobočce Poštovního muzea Vyšší Brod zřízena příležitostní poštovní přepážka, na které se bude používat příležitostné poštovní razítko k této akci.

4. Slavnostní let horkovzdušného balonu České pošty – balónová pošta

Kdy: některý všední srpnový den (bude upřesněno dle počasí) ve městě Vyšší Brod

Let balonu ve městě Vyšší Brod potěší nejen letecké nadšence, ale i zájemce z řad filatelistů. K akci 29. května 2013 vydává Česká pošta, s.p. příležitostní poštovní dopisnici a zájemci o speciální dopravu balonovou poštou si budou moci posílat předem určené zásilky na adresu Poštovního muzea (Klášter 136, 382 73 Vyšší Brod) nebo je osobně ve vyšebrodském muzeu vhodit do zvláštní schránky určené přímo k akci. Nejpozději však do 14. srpna 2013!!

• Během konání Zemské výstavy bude mít Poštovní muzeum mimořádně otevřeno i v pondělí a všechny státní svátky.