11. 10. 2016 – 8. 1. 2017 | Regionální muzeum v Českém Krumlově

Adolf Born aneb Jak vzniká poštovní známka

Od 11. 10. 2016 do 8. 1. 2017 probíhá v komorním prostoru výstavní chodby přízemí Regionálního muzea v Českém Krumlově putovní výstava „Adolf Born aneb Jak vzniká poštovní známka“, věnovaná našemu přednímu grafikovi a populárnímu ilustrátorovi Adolfu Bornovi s cílem představit především jeho známkovou tvorbu z bohatých fondů Poštovního muzea. Výstava byla v roce 2015 představena v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě společně s výstavou Ilustrace pro malé a velké. Více o prezentaci v Poštovním muzeu.

Adolf Born

 

Výstava byla zahájena v úterý 11. 10. 2016 v 18:00 hodin v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Nezaměnitelný výtvarný rukopis a inteligentní humor v díle Adolfa Borna má řadu příznivců a obdivovatelů. Znají jej milovníci výtvarného umění, grafiky, krásných knih, ale i sběratelé poštovních známek. Jeho tvorba oslovuje lidi napříč generacemi i kontinenty. Nesmírně populární jsou nepochybně i Bornovy Večerníčky a animované filmy. Krátký pohled do známkové tvorby nás ujistí, že Adolf Born se na poli nejmenší užité grafiky, jíž nepochybně jsou poštovní známky, pohybuje s noblesou a nadhledem. Originální zpracování a jednoznačná linka jeho kresby dává vyniknout celkovému vyznění námětu. Řečeno slovy Adolfa Hoffmeistra: poštovní známky se stávají malými uměleckými díly, s nimiž se setkává velké množství lidí. Poštovní muzeum, Era a Poštovní spořitelna iniciovaly a vytvořily na základě rozrůstající se spolupráce unikátní putovní výstavu věnovanou našemu přednímu grafikovi a populárnímu ilustrátorovi Adolfu Bornovi, jejímž cílem bylo představit především jeho známkovou tvorbu z bohatých fondů Poštovního muzea. Adolf Born je autorem mnoha poštovních známek, z nichž na výstavě jsou k vidění například příležitostný aršík k 500. Výročí objevení Ameriky (1992), návrhy obou známek, které vznikly k 740. výročí narození cestovatele Marca Pola, populární vánoční známky v nominální hodnotě 2 Kč z roku 1993, originální výtvarné předlohy pro známky z cyklu Europa – s tématem Pověsti a legendy, návrh známky Dětem z roku 2003 (Mach a Šebestová). Výstavní kolekci doprovází ojedinělé fotografie Martina Říhy, dokumentující tvůrčí úsilí Mistra v prostředí vlastního atelieru nebo litografické dílny Tomáše Svobody v Praze. K vidění bude rovněž originálně zpracovaná maketa poštovní schránky vzor Zemánek, vyzdobená ak. mal. Adolfem Bornem.

Výstavu můžete navštívit od 11. 10. 2016 do 8. 1. 2017 od úterý do neděle 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00 v Regionálním muzeu v Českém Krumlově, Horní 152, 381 01 Český Krumlov, www.muzeumck.cz