20. 6. – 31. 10. 2015 | Vyšší Brod, Klášter 136, otevřeno denně mimo pondělí mezi 9-12 a 13-17 hodin

Adolf Born a ilustrace pro malé i velké

Pobočka Poštovního muzea ve Vyšším Brodě připravila na letošní sezonu čtyřvýstavu zaměřenou na tradiční a snad také budoucí tvůrce poštovních známek.

Ilustrace pro malé i velké

Největším lákadlem celé akce je jistě výstava s názvem Adolf Born aneb Jak vzniká poštovní známka. Významný český grafik, malíř a ilustrátor Adolf Born navíc v letošním roce oslaví své významné životní jubileum. Znovu objevíte podivuhodný svět poštovních známek, nejmenších výtvarných děl, kterým v běžném životě možná nevěnujeme zaslouženou pozornost. Díky Adolfu Bornovi se na nás z pohlednic a obálek dopisů usmívá nejen Kryštof Kolumbus, Marco Polo či kouzelník Žito, ale i sličná dáma vyhlížející z okna poštovního dostavníku.

Druhou část tvoří výstava s názvem Ilustrace pro malé i velké, která představuje přední české výtvarníky, slavné ilustrátory dětských knížek, kteří se zároveň podíleli na tvorbě poštovních známek. Česká republika patří stále ke světové špičce – Adof Born, Renáta Fučíková, Josef Lada, Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Radek Pilař, Jiří Šalamoun, Helena Zmatlíková…, to je pouze část ilustrátorů, kteří získali za svou tvorbu pro děti mnohá ocenění u nás i v zahraničí.

Přišla už pošta? je název třetí výstavy, jejíž součástí je výtvarná a literární tvorba žáků a studentů jihočeských škol. Projekt organizuje Lektorské centrum Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou a do letošního již 7. ročníku se zapojilo 63 škol z celého Jihočeského kraje. Poslední ze čtyř zmiňovaných výstav je věnovaná pracím žáků Základní umělecké školy v Kaplici. Ti pravidelně navštěvují expozici Poštovního muzea ve Vyšším Brodě, kde čerpají náměty pro svá díla. Letošní téma s názvem Z pravěku do pohádky zpracovali v rozličných výtvarných technikách.

Výstava je v Poštovním muzeu otevřena denně (od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin) kromě pondělí. Zveme vás i na doprovodný program:

• 20. 6. 2015, 9.00 – 15.00 Příležitostná poštovní přepážka
    Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice s přítiskem ilustrace Adolfa Borna
  • 8. – 12. 7. 2015 Hračkobraní v Kamenici nad Lipou
    www.hrackobrani.cz
  • 9. – 13. 9. 2015 Jičín – město pohádky s podtitulem Ať žijí pohádky
    www.pohadka.cz

Výstava Adolf Born aneb Jak vzniká poštovní známka, bude součástí festivalů Hračkobraní v Kamenici nad Lipou a Jičín – město pohádky. Po tyto dny bude v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě uzavřena.

Více informací na www.postovnimuzeum.cz nebo www.facebook.com/Postovnimuzeum .