29. 4. – 30. 10. 2022 | Poštovní muzeum Praha

Až za obzor… Mezinárodní pošta v proměnách času

Výstava návštěvníky seznamuje s problémy a překážkami, které musely poštovní zásilky v těch nejtěžších obdobích minulého století překonat, než se ocitly za hranicemi.

Až za obzor

Poslat pohlednici z dovolené u moře či nakoupit v zahraničním e-shopu je dnes tak samozřejmé, že málokoho napadne zamyslet se nad tím, jak a kudy taková zásilka vlastně putuje. Pro tiché, často sotva postřehnutelné mechanismy poštovní přepravy je totiž bezmála přirozené, že k sobě přitáhnou pozornost až ve chvíli, kdy se začnou zadrhávat, ať už kvůli ozbrojenému konfliktu, nebo, jak jsme nedávno mohli zažít na vlastní kůži, koronavirové krizi.

Návštěvník se v pěti tematických okruzích seznámí jak s historií rozvoje mezinárodního poštovního styku, tak s těmi dějinnými epochami, které mu příliš nepřály. Dozví se, čím byla výměna zásilek s cizinou omezena za světových válek, jaká pravidla jí dal československý komunistický režim či kdy do ní začaly promlouvat mezinárodní organizace. Vedle bohatého obrazového doprovodu jej zaujme řada historických map, plakátů, uniforem a dalšího poštovního vybavení. Jednou z dominant výstavy je model polské zaoceánské lodi Batory zapůjčený společně s modelem letadla Aero DH-50 A z Národního technického muzea. Součástí výstavy jsou také interaktivní prvky, které zaujmou nejen dětské návštěvníky. K výstavě je vydána dopisnice s přítiskem. .

Doprovodné akce

30. 4. 2022   9:00-15:00  Příležitostná poštovní přepážka, prodej dopisnice
                     9:00-12:00 Autogramiáda  Beaty Šafkové, autorky grafického řešení dopisnice, razítka i celé výstavy

Tisková zpráva (docx, 112kB)