18.9.2013 – 17.11.2013 | Praha

95 let pošty českých skautů

Na výstavě, kterou ve spolupráci s Poštovním muzeem připravil Klub skautských sběratelů Junáka, budou veřejnosti představeny jak materiály Pošty českých skautů, tak dobové deníky a kroniky vztahující se k dramatickým událostem prvních dnů československé samostatnosti. Zároveň však návštěvník bude moci obdivovat artefakty světové současnosti chlapeckého i dívčího skautingu a chybět nebude ani "stoletá" známka!

95 let pošty českých skautů

Praha se 28. října 1918 probouzí do mlhavého studeného rána, ale čerstvý vánek slibuje, že se bude cosi dít. A opravdu, poté, co telegraf vyťukal zprávu, že Rakousko-Uhersko přijalo podmínky prezidenta Wilsona, rakousko-uherský ministr zahraničí Andrássy požádal o separární mír a uznal práva Čechů na sebeurčení, byla v Praze vyhlášena samostatnost. Avšak akci je nutné koordinovat a předání vlády zabezpečit. Odpolední noviny vydávají zprávu Junáci! Volám vás vykonati povinnost!, kterou na pomoc nové republice vyhlásil vrchní vůdce skautů A. B. Svojsík, následnou skautskou službu pro nový stát spolu s ním řídí starosta spolku Junák J. Rössler-Ořovský...

Nejslavnější částí skautské pomoci byla kurýrní služba, kterou konala asi stovka skautů a několik skautek. Skauti v kroji a s legitimací v ruce měli přístup na všechna důležitá místa. Kurýři doručovali okamžitě pěšky, tramvají, na kolech i motocyklech důležité zásilky a vzkazy. Opatřovali je modrými 10ihaléřovými nebo červenými 20ihaléřovými známkami, razítky a podpisem kurýra, přičemž tyto doručení mají několik primátů. Jednalo se o vůbec první československé známky v poštovním styku, šlo o první známky, kde se objevuje český lev a zároveň to byly první známky na světě se skautskou tématikou!

Výstava v Poštovním muzeu navazuje na dlouhodobou tradici skautských výstav, které se zde konají pravidelně každých pět let již od roku 1993. Návštěvníkům připomene slavnou tradici českých skautů, včetně dobových deníků a kronikových záznamů dramatických prvních dnů Československé republiky. Dále nabídne procházku filatelistickými sbírkami se skautskou tématikou a neopomene přiblížit ani domácí i světovou současnost hnutí.

• výstava je v pražském Poštovním muzeu k vidění od 18. září a potrvá do 17. listopadu, otevřena je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin (mezi 12 a 13 hodinou pauza)
  • k výstavě je vydána příležitostná dopisnice s přítiskem
  • v sobotu 21. září od 9 do 15 hodin bude v Poštovním muzeu probíhat příležitostná poštovní přepážka, kde bude používáno příležitostné poštovní razítko k výstavě
  • v sobotu 21. září bude v Poštovním muzeu od 9.00 do 12.00 probíhat také autogramiáda tvůrce příležitostného razítka Miroslava Bláhy