23. 6. – 31. 10. 2020 | Poštovní muzeum Vyšší Brod

Voda v pěti kruzích

Olympijské vodní sporty na poštovních známkách

Voda v pěti kruzích

Vodní sporty byly na pořadu letních olympiád od roku 1896, kdy se v Aténách konala první novodobá olympiáda. Českoslovenští sportovci se ve vodních sportech poprvé účastnili olympijského klání v Antverpách v roce 1920, a sice ve veslování, plavání a vodním pólu. Medaili tehdy nevybojovali … První československé olympijské medaile z vodních sportů, a hned zlaté, vybojovali deblkanoisté v roce 1936 v Berlíně, první české zlaté vodní vítězství je ještě v paměti mnoha z nás – Martin Doktor a Štěpánka Hilgertová v Atlantě roku 1996.

Československá pošta se pro sportovní vodní námět poprvé rozhodla v roce 1954 v rámci celostátní kampaně Každý občan plavcem. Olympijský vodní sport –  veslování – se objevil poprvé na československé známce v roce 1960, byla to osmiveslice na kanále Castel Gandolfo na olympiádě v Římě, kterou výtvarně zpracoval Mario Stretti, na české známce to byla veslařská známka výtvarníka Jiřího Rathouského k olympiádě v Sydney 2000.
Výstava představuje vydané, ale i nerealizované grafické návrhy ke známkám s vodních sportů a také letních olympijských her, které Poštovní muzeum uchovává. Návrhy jsou díly významných československých výtvarníků Cyrila Boudy, Zdeňka Buriana, Josefa Lieslera, Jiřího Rathouského, Maria Strettiho, Aleny Suchardové Podzemné, Ivana Strnada, Borise Jirků a dalších.

Součástí výstavy jsou také výběr zvětšených reprodukcí „olympijských“ poštovních známek různých zemí světa, které jsou uchovávány ve sbírkách Poštovního muzea. Tato kolekce známek členských zemí Světové poštovní unie čítá na 850 tisíc známek.  
      


Výstavu připravili Jitka Zamrzlová (scénář), Ivana Švandelíková a Martin Říha (součinnost při výběru vystavených předmětů a při instalaci) a Jitka Kovalová. Grafické řešení navrhl Jaroslav Obst, realizaci provedla firma Lenk-CB, s. r. o.
Poštovní muzeum, Nové mlýny 2, 110 00 Praha 1/ pobočka Klášter 136, 382 73 Vyšší Brod
postovni.muzeum@cpost.cz/www.postovnimuzeum.cz
Zřizovatelem Poštovního muzea je České pošta, s. p.