22. 2. – 21. 5. 2017 | Poštovní muzeum Praha

Tichá pošta. Ilustrace pro děti.

Poštovní muzeum v Praze představuje výběr z tvorby špičkových českých ilustrátorů. Výstava Tichá pošta vypráví příběhy pro děti prostřednictvím ilustrací tiše a beze slov. Bez znalosti ilustrovaného textu promlouvají díla ke každému návštěvníkovi jinou řečí, stávají se hrou „na tichou poštu“. Oblíbenou hru, kterou znají děti na celém světě, spojuje s výstavou téma komunikace, vtip a různá interpretace, v tomto případě nikoli slyšeného, ale viděného.

Tichá pošta

 

Na výstavě plné barev a fantazie je zastoupeno 27 členů Klubu ilustrátorů, dlouholetých i čerstvě přijatých. To samo o sobě určuje rozmanitost prezentované tvorby nejen generačně, ale i způsobem práce a použitými výtvarnými technikami. Prohlídka výstavy začíná tématem komunikace a pošta v ilustraci, dále je pak představena také známková tvorba několika členů klubu. Výstava vrcholí v salóncích, kde je prostor věnován jednotlivým členům Klubu ilustrátorů a jejich knižní tvorbě. Také slova a hry mají na výstavě své místo. Součástí expozice jsou edukativní herní prvky a čtenářský pokoj s kvalitními knihami vystavených ilustrátorů a mnoha dalších autorů, často ověnčených cenami za literární i výtvarnou činnost. Děti i dospělí si zde mohou volně číst a prohlížet knížky v příjemném prostředí historického Vávrova domu. V průběhu výstavy nebude chybět bohatý doprovodný program, výtvarné dílny, setkání s vystavujícími autory a další zajímavé akce, o kterých budeme informovat na našem webu a facebookovém profilu.

Klub ilustrátorů sdružuje už déle než čtvrt století umělce, jimž leží na srdci výtvarná kvalita české knihy. Po tuto dobu doprovázejí jejich ilustrace původní české texty i překlady určené především dětem a mládeži. V posledních patnácti letech Klub ilustrátorů činorodě pořádá výstavy doma i v zahraničí. Každoročně pečuje o výtvarnou část výročního ocenění Zlatá stuha, ceny za nejlepší původní knihy pro děti a mládež. Klub je součástí mezinárodních institucí, například České sekce IBBY - světové organizace na podporu literatury pro děti a mládež.

Doprovodné akce

 • 25. 2. 2017 od 9 do 15 hodin otevřena příležitostná poštovní přepážka. Zájemci si zde mohou zakoupit dopisnici k výstavě s ilustrací Evy Sýkorové–Pekárkové a nechat si ji orazit příležitostným poštovním razítkem.
 • 25. 2. od 9 do 12 hodin proběhne také autogramiáda Evy Sýkorové–Pekárkové

Výstava je návštěvníkům přístupná na adrese Nové mlýny 2, Praha 1, od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Výstava potrvá do 21.  5. 2017. 


 • 2. 4. 2017 — Pohyblivé obrázky 9:30 -12:00 -  výtvarná dílna pro děti všeho věku
  S ilustrátorkou Karlou Kučerovou rozhýbeme papír bez kouzelné hůlky jen pomocí nůžek, pastelek a vlastní fantazie.

  Přijít můžete kdykoli v uvedeném časovém rozmezí bez rezervace.
   

  Karel a rytíři 14:00 -16:00 - listování knihou pro děti od 5 let i rodiče
  Renáta Fučíková, ilustrátorka a spisovatelka, převypráví slavné evropské rytířské legendy a nad svou knihou bude vyprávět i o dětství malého Karla IV. a o jeho první a osudové cestě do Francie. Děti si pak mohou vytvořit vlastní rytířský erb.

 • 8. 4. 2017— Japonská inspirace 9:30-12:00 - workshop s Nanako Ishida a Saki Matsumoto.
  Japonské Ilustrátorky seznámí děti i dospělé s uměním origami a naučí je tvořit z papíru masky a vodníka.

  Přijít můžete kdykoli v uvedeném časovém rozmezí bez rezervace.
   
 • 13. 4. 2017 — Zelený čtvrtek v Poštovním muzeu 10:00-17:00
  Po celý den bude v muzeu probíhat výtvarná dílna s velikonoční tematikou pro děti i dospělé.
  Poštovní Velikonoce 14:00-16:30 - výtvarná dílna s  Ilustrátorkou Lenkou Vybíralovou

  Přijít můžete kdykoli v uvedeném časovém rozmezí bez rezervace.
   
 • 13. 5. 2017 — 14:00-17:00 - Papírové loutky - výtvarná dílna pro děti všeho věku
  Společně s Ilustrátorkami Alenou Krchovou a Marií Kohoutovou a vytvoříme pohyblivé postavy a postavičky pomocí provázků a papírů.

  Přijít můžete kdykoli v uvedeném časovém rozmezí bez rezervace.

Vstupné na všechny akce: 50 Kč/osoba, děti do 6 let 10 Kč
Změna programu vyhrazena.

Aktuální informace na www.postovnimuzeum.cz nebo www.facebook.com/postovnimuzeum
Kontakt: MgA. Denisa Sedláková,  sedlakova.denisa@cpost.cz, +420 222 312 006