14. 6. 2024 ― 31. 12. 2024 / Poštovní muzeum Praha

Známky, vlaky, cesty, boudy

K nedožitým 90. narozeninám malíře Jiřího Boudy

Do vlastních rukou

Poštovní muzeum si v roce 2024 připomíná osobnost akademického malíře Jiřího Boudy (* 5. 5. 1934, + 23. 8. 2015), syna ak. malíře Cyrila Boudy. Tématy Jiřího Boudy byla technika a hromadná doprava, zejména železniční, kterými se po celý svůj tvůrčí život zabýval. Vlaky se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris. Další uměleckou oblastí jeho díla byla tvorba poštovních známek; ovšem i jeho první známka z roku 1982 byla věnována železnici.

Výstava se soustředí především na Boudovu československou, resp. českou známkovou tvorbu z období 1982–2015. Zahrnuty jsou i návrhy na dopisnice z období České republiky. Tematicky se jedná o soudržný celek vlakové dopravy (např. emise 60. výročí Mezinárodní železniční unie, Doprava – železnice roku 1900 a roku 2000, dopisnice Ukončení provozu vlakové pošty), dopravních prostředků (Československá kolejová vozidla, dopisnice 60 let od začátků výroby vozítka Velorex, Balónová pošta), železničních cest (100 let provozu elektrické dráhy Tábor – Bechyně, 150. výročí příjezdu prvního vlaku z Olomouce do Prahy) anebo našich měst a budov (Městská architektura). Opomenuta není ani rytecká práce Jiřího Boudy (Umění, Josef Čapek, Harmonikář).

Vystaveny jsou výtvarné návrhy, liniové rozkresby, skici, rytecké desky, poštovní známky, obálky prvního dne a dopisnice ze sbírek Poštovního muzea. Doplňkem k této stovce předmětů s ryze poštovní tematickou je Boudova volná tvorba ze sbírek jeho syna Martina Boudy – obrazy (Večer), litografie a grafiky vytvořené technikou suché jehly, ale také vhodně volené artefakty z železničního prostředí. Osobitým prvkem je Boudovo výtvarné náčiní, se kterým dovedl tak znamenitě vyjádřit niterní polohy své umělecky citlivé duše. Součástí výstavy je i kolo, na kterém Jiří Bouda uskutečnil své poutě do Santiaga de Compostelo a do Paříže. 

 

K výstavě je vydaná dopisnice s přítiskem.

Tisková zpráva (pdf, 82kB)