25. 5. 2013 – 27.10.2013| Žatec

Z výstavy fotografií pošty 70. let 20. století se těší i ve Slezsku

Z výstavy Poštovního muzea má od konce května i Slezsko. Nedávno byla totiž slavnostně zahájena sezona v příhraničním zámku Linhartovy u Města Albrechtice a jednu z nejvýraznějších výstav, které v zámku do konce října mohou jeho návštěvníci shlédnout, připravilo Poštovní muzeum. Její základ je v expozici, vystavené loni v pražském Poštovním muzeu s názvem Pošta očima Tomáše Vosolsobě a přináší osobitý pohled na fungování rezortu v druhé polovině 70. let 20. století.

Zámek Linhartovy je jednou z nejvýraznějších kulturních institucí české části Slezka. Především díky iniciativě dobrovolníků v čele s kastelánem Jaroslavem Hrubým a paní Miluší Kaletovou a pochopení vedení Města Albrechtice zde bylo v posledních letech vybudováno kulturní a umělecké centrum, které každý rok pořádá množství společenských a výstavních akcí. V letošní, již osmé sezóně, patří vedle výstavy Poštovního muzea k největším lákadlům expozice Muzea stavebnice Merkur, keramika Jana Kutálka či výstava věnovaná předmětům dovezeným z Afriky. Plánováno je i množství kratších výstav výtvarných umělců, např. obrazy Jany Eichlerové z Krnova či Jindřicha Stania z Opavy nebo výstava fotografií polských autorů.

Sezona na zámku byla slavnostně otevřena v sobotu 25.5. 2013 za přítomnosti zástupců většiny zapůjčených expozic (mj. i kurátorů Poštovního muzea) a potrvá až do konce října. Podle zkušeností kastelána J. Hrubého a předběžných odhadů se letos očekává kolem 20 tisíc platících návštěvníků. Z toho vyplývá, že výstavu založenou na fotografickém díle Tomáše Vosolsobě, kterou na zámku doplnila svými známkovými exponáty i vedoucí pošty Město Albrechtice, ing. Libuše Gebauerová, uvidí již více jak 25 tisíc návštěvníků a ta se tak stává jednou z nejúspěšnějších expozic Poštovního muzea vůbec. Více o výstavě zde.

Zámek je pro veřejnost otevřen v pátek a o víkendu od 11-17 hodin a vstupné do expozic i s odborným výkladem činí pro dospělé 40 Kč, pro děti 20 Kč.