29. 5. – 31. 10. 2019 | Poštovní muzeum Vyšší Brod

Seznamte se! Tvůrci poštovních známek

Výstava seznamuje návštěvníky s životem a tvorbou některých významných autorů známek ze sbírek Poštovního muzea.

Seznamte se! Tvůrci poštovních známek

Československá a po ní i česká známková tvorba dospěla po dokonalém ovládnutí náročných tiskových technik – zejména vícebarevného ocelotisku z plochých desek – ke světové proslulosti. Nemalou zásluhu na tom má množství umělců, kteří se výtvarnou podobou poštovních známek zabývali a zabývají. Ve sbírce československé a české známkové tvorby, která je uchovávána v Poštovním muzeu, jsou shromážděny desetitisíce výtvarných návrhů poštovních známek. Výtvarnou podobu známek navrhovali a i dnes navrhují renomovaní výtvarníci a malíři, a tak se Poštovnímu muzeu v průběhu své stoleté existence podařilo vybudovat velmi ceněnou sbírku unikátních grafických prací. V naší galerii tvůrců představujeme životopisné medailonky dvanácti významných umělců, jejichž jména si se známkami mnohdy ani nespojujeme, ale přesto se významně zapsali do historie naší známkové tvorby. Věhlas a jedinečnost, které se československá a česká známka ve světě těšila a stále těší, rovněž připomínají vystavená ocenění z mnoha mezinárodních soutěží.