20. 6. – 28. 10. 2018 | Poštovní muzeum Praha

Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy.

Sto let samostatného Československa je i sto let skautské služby republice a společnosti. Tato služba zahrnuje celou řadu silných příběhů, od skautské pošty, přes účast v odboji, až po Skautský dobrý skutek. A právě o těchto událostech interaktivním a poutavým způsobem vypráví výstava Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy.

Pošta českých skautů

 

Český skauting byl v době vyhlášení samostatného československého státu ještě v plenkách, založen byl totiž v roce 1912. Služba a dobrovolnictví v něm však bylo ukotveno od samého začátku, a tak již o šest let později skauti přispěli k samotnému vzniku Československa. Kvůli obavám z nespolehlivé poštovní služby sloužili jako kurýři a zajišťovali tak chod prozatímní československé vlády.

Skauti s naší zemí prožívali i její krušnější časy. Kvůli nacistickému a dvěma komunistickým zákazům byl skauting dohromady 44 let mimo zákon. V těchto obdobích se skauti zapojovali do odboje a udržovali činnost v ilegalitě: vždyť vždy po návratu svobody byl skauting rychle obnoven a do jeho řad se hlásily desetitisíce mladých lidí.

„Pro všechna důležitá období posledních sta let se podařilo získat řadu cenných exponátů a připravit hravé a interaktivní způsoby, jak si je připomenout. Jak ale napovídá název Pošli to dál!, výstava nehledí jen do minulosti. Jejím konečným smyslem je přimět návštěvníky zamyslet se nad tím, jaké služby je zapotřebí v současnosti, a jak právě oni mohou přispět v příštích desetiletích naší republiky,” říká vedoucí Skautského archivu a jeden z hlavních organizátorů výstavy Roman Šantora.

Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00. Prodloužená otevírací doba v září a říjnu bude uvedena na webu Poštovního muzea.

Výstava vznikla ve spolupráci Poštovního muzea se spolkem Junák - český skaut, Skautský institut, z. s.
Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury

Doprovodný program

  • 23. 6. 2018 9:00 - 17:00 hodin Příležitostná poštovní přepážka
    Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice