Nová kniha o malíři, fotografovi a sběrateli Tomáši Vosolsobě představena v PM

24. 3. 2014

Ve středu 12. března proběhl v pražském Poštovním muzeu slavnostní křest nové knihy s názvem Tomáš Vosolsobě, akademický malíř. První monografie, která provádí obsáhlým dílem Tomáše Vosolsobě (1939-2011), mj. i donátora Poštovního muzea.

Český malíř Tomáš Vosolsobě vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a poté pracoval jako výtvarník z povolání, věnoval se rovněž filmové tvorbě a navrhoval reklamní grafiku. Ve svém výtvarném díle reagoval na proměňující dobu, částečně jej lze řadit ke stylu informel. Ve svých dílech rozvíjel téma symetrie, nemalou část své tvorby zasvětil výrazným barevným kontrastům. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců, Unie výtvarných umělců České republiky a Středočeského sdružení výtvarníků. Svá díla vystavoval na řadě samostatných i skupinových výstav.

Od poloviny 60. let 20. století jako vášnivý filatelista, zejména se zaměřením na aerofilatelii spolupracoval i s Poštovním muzeem. Rekonstruoval několik obrazů z jeho sbírek a v roce 1968 se podílel na přípravách Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1968. V sedmdesátých letech jako amatérský fotograf byl tehdejším ředitelem muzea Pavlem Čtvrtníkem pověřen fotograficky zdokumentovat tehdejší poštovní provoz. Vznikly tak velice kvalitní fotografie s obrovskou výpovědní hodnotou. Na jejich základě připravili kurátoři muzea Tomáš Kavka a Martin Říha v roce 2012 výstavu Pošta očima Tomáše Vosolsobě. Fotografie 1975-79, která po své premiéře v Poštovním muzeu úspěšně putuje po České republice.

Nová kniha vyšla s podporou Nadace Tomáše Vosolsobě, kterou nechala zřídit jeho manželka Rita. Práce provádí jednak výtvarným dílem umělce, tak slouží i jako jeho biografie. Jedná se o kolektivní monografii autorů Lucie Šiklové, Veroniky Kotoučové, Vlastimila Tetivy a Karla Vachka. Celý autorský kolektiv se také křtu zúčastnil, kmotrem publikace se stal akad. malíř Petr Bareš, spolužák Tomáše Vosolsobě. Při příležitosti křtu publikace Poštovní muzeum vydalo příležitostnou dopisnici s reprodukcí obrazu Tomáše Vosolsobě.