Léto ve Vyšším Brodě

Užijte léto v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě v areálu cisterciáckého kláštera ze 13. století. Vystaveny  jsou zde unikátní předměty spojené s každodenním provozem pošt od 16. století po současnost. K vidění jsou např. dostavníky, poštovní schránky, ale i telekomunikační prostředky, telegrafy nebo telegrafy. Každé léto ožívá muzeum především dětmi, pro které jsou připraveny zajímavé aktivity. Krátkodobé výstavy a především rozsáhlou stálou expozici ocení ale i dospělí návštěvníci.

Výstava Čtyřlístek a jeho přátelé

Výstava představuje známkovou tvorbu duchovního otce Čtyřlístku Jaroslava Němečka a jeho přátel, kteří během padesátileté historie do komiksového časopisu pro děti tradičně přispívali. Součástí výstavy je i model dostavníku z poštovní stanice Žamberk. Ten se pro Jaroslava Němečka stal volnou předlohou, když pro Poštovní muzeum vytvořil speciální vydání Čtyřlístku 001/2019 s názvem Pošta v láhvi, který je pro návštěvníky zdarma na pokladně muzea. Výstava je rozšířena o interaktivní prvky, které jsou součástí interaktivního prostoru věnovaného dětem. Více najdete v článku o výstavě.

Letní poštovní detektivka 2020

Bez tradiční poštovní detektivky, která provede děti expozicí muzea, by snad ani nebyly správné prázdniny. V detektivce hraje vždy hlavní roli bývalý poštmistr Mňáca, vyšebrodské strašidlo, a v posledních letech i proradná kočka Mína. Příběh začíná tentokrát nečekaným nálezem starého cestovního kufru na půdě kláštera. Jaké tajemství ukrývá zvláštní zavazadlo? Jak mohou děti pomoci poštmistru Mňácovi v pátrání? Odpovědi najdou malí velcí návštěvníci v muzeu mezi schránkami, kočáry a dalším poštovním předměty. Úspěšní detektivové dostanou speciální vysvědčení s razítkem a odměnu. Úkolový sešit Letní poštovní detektivka je pro návštěvníky zdarma k vyzvednutí v pokladně muzea.

Dětská expozice s interaktivními prvky

Dětem je věnován i jeden z prostorných sálů v 2. patře  Malí návštěvníci i jejich rodiče v něm najdou prostor pro odpočinek, čtení, kreslení, zábavu i poučení. Na rozměrné mapě české krajiny si ověří své znalosti nejvyšších vrcholů českých pohoří nebo si zahrají poštovní společenskou hru. Letošní novinkou a velkým hitem jsou komunikační zařízení, která si mohou návštěvníci vyzkoušet, psací stroj a funkční historické telefonní přístroje. Nejmenší mohou např. postavit vlastní potrubní poštu ve velké poštovní schránce, skládat puzzle nebo přispět svými návrhy do sbírky známkového maxialba.

Rezervujte si na návštěvu muzea více času, děti totiž odtud nebudou chtít odejít!

Otevřeno  je denně mimo pondělí od dubna do října 9.00 – 17.00 hod.

Vstupné 50 Kč, snížené 20 Kč

pm.vyssibrod@cpost.cz
sedlakova.denisa@cpost.cz
Poštovní muzeum
Klášter 136
382 73 Vyšší Brod
+ 420 954 401 297