23. 5. 2023 - 31. 10 2023 / Poštovní muzeum Vyšší Brod

Kolem světa se zoubky i bez…

Do vlastních rukou

V letní sezoně 2023 můžete v muzeu ve Vyšším Brodě s celou rodinou podruhé procestovat svět na poštovních známkách, aniž byste překročili státní hranici. Výstava Kolem světa se zoubky i bez navazuje na loňskou výstavu inspirovanou Julesem Vernem. Výběr vystavených známek „přišpendlených“ na listech atlasu je doplněn o oblíbený známkový námět – zvířata zubatá i bezzubá.

Stejně jako zvířata nemusí mít typické zoubky ani poštovní známky.  K vidění jsou miniaturní obrázky z více než stovky zemí, typické i netradiční různých tvarů, dřevěné i blýskavé i plastické. Známky jsou součástí rozsáhlé sbírky zahraničních poštovních známek, v níž Poštovní muzeum schraňuje více než 800 tisíc exemplářů těchto malých grafických okének do všech zemí světa, ba dokonce i do zemí zaniklých, které již na mapách nenajdeme.

Děti si mohou své znalosti z přírodopisu i zeměpisu ověřit nejen v kvízu, součástí výstavy jsou cestovatelské kufry knížek a živočichů pro malé i velké cestovatele či badatele.

Dospělé zaujmou vystavené historické mapy ze sbírek muzea, které tvoří doplněk cestovatelské výstavy. Asie, Afrika, Austrálie – na řadě map jsou skutečně bílá místa, neprozkoumané a nezmapované oblasti. Dnes, v době satelitních telefonů, navigací a Google map, si asi nikdo neumí představit, jaké to bylo před sto padesáti lety, kdy se cestovatelé vydávali prakticky do neznáma. Kreslené, později tištěné mapy byly neocenitelnou pomůckou, bez níž si cestu nikdo netroufl podniknout.

Všichni návštěvníci si na závěr společně užijí zábavu v kreativním sále, který také ovládlo téma zvířat a cestování. Logické myšlení si malí i velcí mohou procvičit se zvířecí poštou, svět mohou projet různými dopravními prostředky, zprávy poslat různými způsoby. Vyzkoušet si mohou telefonování nebo jen odpočívat, kreslit a číst si.  Svoje dovednosti si soutěživí malí návštěvníci ověří ve speciálním poštovním desetiboji.