16. 6. – 1. 10. 2017 | Poštovní muzeum Praha

Jiří Slíva. PostPoesie

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi, který v červenci letošního roku oslaví 70. narozeniny. Výstava s názvem Jiří Slíva – PostPoesie představuje nejen původní návrhy na známky, obálky prvního dne vydání (FDC) a razítka, ale i autorovu volnou tvorbu, která se s tou poštovní často překvapivě prolíná. Součástí expozice jsou litografie, kresby, plastiky a série poštovních básní, kterou Jiří Slíva složil pro tuto příležitost. Nejen s autorovou poesií se bude možné seznámit i v mimořádně vydané brožuře, kterou Poštovní muzeum k výstavě vydalo.

 

Jiří Slíva (* 4. července 1947, Plzeň) je dnes zavedeným autorem kresleného humoru, přestože získal vzdělání na Vysoké škole ekonomické v Praze a v letech 1971–1979 byl zaměstnán jako odborný asistent oddělení prognostiky Ústavu pro filozofii a sociologii Československé akademie věd. V té době se kromě kreslení začal věnovat poezii malých forem, která zahrnovala písničky, absurdní básničky, říkanky nebo aforismy. Od roku 1979 se uplatňoval ve svobodném povolání jako kreslíř, grafik a ilustrátor. Kreslířskou praxi nabyl dlouholetou prací pro noviny a časopisy, např. Mladou frontu, Mladý svět, Vědu a techniku mládeži. Kromě toho psal verše pro dětský časopis Mateřídouška. Od roku 2008 je karikaturistou týdeníku EURO. Už téměř čtyřicet let se věnuje barevné litografii a o něco kratší dobu i leptu. Ve známkové tvorbě je aktivní od roku 1995 a do současnosti stačil navrhnout celkem šest poštovních známek včetně FDC, kupónů a příležitostných poštovních razítek. Je autorem i jedné vlastní známky (2015) a příležitostné poštovní dopisnice (2012). Návrhy na všechny známky (včetně nerealizovaných variant) můžete na výstavě také zhlédnout.

Ilustroval více než 170 knížek, vydal 13 knih kresleného humoru v Československu, České republice, Německu, Francii, Švýcarsku a v USA. Byl mnohokráte oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

Samostatně vystavoval mj. v Praze, Bratislavě, Curychu, Luganu, Lucernu, Budapešti, Sofii, Varšavě, Mnichově, Hamburku, Berlíně, Bruselu, Salcburku, Amsterodamu, Utrechtu, Římě, Antverpách, Havaně, Miláně, Buenos Aires, Washingtonu, Káhiře, Paříži, New Yorku, Vídni, Moskvě, Petrohradu, Ottawě, Tel Avivu, Lucemburku, Nikósii, Tokiu, Bangkoku a Kodani.

Doprovodné akce

  • 17. 6. 2017 od 9 do 15 hodin bude otevřena příležitostná poštovní přepážka, jejíž součástí bude od 9 do 12 hodin autogramiáda Jiřího Slívy. Zájemci si zde mohou zakoupit dopisnici k výstavě, nechat si ji orazit originálním příležitostným poštovním razítkem a podepsat Mistrem Jiřím Slívou.

 

Výstava je návštěvníkům přístupná na adrese Nové mlýny 2, Praha 1, od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Výstava potrvá do 1. 10. 2017.