Čtení Jiřího Lábuse, přednášky i autogramiáda během VIII. dne české filatelie v PM

5. 11. 2014

Dne 4. 11. se v pražském Poštovním muzeu konal tradiční, již VIII. den české filatelie. Každoroční podzimní akce byla pořádána ve spolupráci s nakladatelstvím POFIS a Svazem českých filatelistů. Po celý den tak patřilo muzeum sběratelům, přičemž po sérii přednášek, komentované prohlídce a autogramiádě přišel vrchol po 16 hodině, kdy z literární tvorby Zdeňka Mézla předčítal známý herec a komik Jiří Lábus.


Akci zahájil po deváté hodině ranní Jan Kramář, který jménem ředitele muzea přivítal všechny přítomné, přičemž se započal bohatý celodenní program. Ten odstartovala přednáška Františka Beneše a Pavla Aksamita věnovaná padělkům ke škodě České pošty. Dopolední program následně pokračoval prezentací muzejních aktivit za rok 2014, které se ujali společně Tomáš Kavka, Jan Kramář a Alena Reichová. Prezentace pojali jako průřez roční aktivitou. Svůj výklad započali 95. výročím Poštovního muzea 18. prosince 2013 a přes události roku 2014 poté ukončili nejbližšími vyhlídkami, symbolicky končící akcí k 96. výročí založení muzea – prezentace je k dispozici zde (pdf, 4MB). Ranní část poté završila komentovaná prohlídka výstavy Zdeňka Mézla Óda na marnost, kterou vedl její kurátor Martin Říha.

Odpolední program byl poté spojen zejména s probíhající výstavou a osobností Zdeňka Mézla. Totiž započal se autogramiádou umělce. Ten do muzea dorazil společně s Jiřím Lábusem, který se po prohlídce výstavy a ocenění muzejních expozic i jeho historické budovy k autogramiádě přidal. Krátce po 16.00 došlo k završení dne událostí, na kterou se těšilo největší množství návštěvníků. Před zaplněným, alespoň padesátihlavým publikem proběhla Četba z literární tvorby Zdeňka Mézla, které se ujal Jiří Lábus. Ten si vybral z nabízejících se textů jemu velice blízký s delším názvem Lesk a bída umění aneb chvála bláznovství se zvláštním zřetelem k uměnám výtvarným, v němž se Zdeněk Mézl zamýšlí nad současným stavem umění a společenské funkce výtvarníků v dnešním světě. Záznam celého čtení je k dispozici zde.