16. 11. – 20. 3. 2019 | Poštovní muzeum Praha

100 let - 534 autorů

Výstava ke stoletému výročí založení Poštovního muzea představuje výtvarné návrhy poštovních známek z let 1918- 2018..

100 let - 534 autorů

Československá a po ní i česká známková tvorba dospěla po dokonalém ovládnutí náročných tiskových technik – zejména vícebarevného ocelotisku z plochých desek – ke světové proslulosti. Nemalou zásluhu na tom má množství umělců, kteří se výtvarnou podobou poštovních známek zabývali a zabývají. Ve sbírce československé a české známkové tvorby, která je uchovávána v Poštovním muzeu, jsou shromážděny desetitisíce výtvarných návrhů poštovních známek. Výtvarnou podobu známek navrhovali a i dnes navrhují renomovaní výtvarníci a malíři, a tak se Poštovnímu muzeu v průběhu své stoleté existence podařilo vybudovat velmi ceněnou sbírku unikátních grafických prací.

Výstava 100 let – 534 autorů se zaměřuje v první řadě na veřejnosti dosud neznámé nepoužité a neprovedené návrhy poštovních známek, vzniklé v průběhu stoleté historie československé a české známkové tvorby. Nemůže se věnovat všem autorům, kterých bylo až do současnosti 534. Při výběru ukázek byl vedle tradičních autorů Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského nebo Oldřicha Kulhánka důraz kladen na autory zvučných jmen, jako byli například František Kupka, Václav Špála, Josef Čapek, Josef Váchal a řada dalších, které si se známkovou tvorbou obvykle ani nespojujeme. I tak bude na výstavě představeno 181 originálních výtvarných návrhů.

Od 18. prosince 1918, kdy vyšla první československá známka a shodou šťastných okolností bylo téhož dne zřízeno i Poštovní muzeum,  do 15. listopadu 2018, kdy se uskutečnila vernisáž této výstavy, bylo vydáno 4042 známek, z toho 3029 známek československých a 1013 českých. Ty vycházejí podle emisního plánu sestaveného vydavatelem našich známek, Českou republikou, resp. Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, a Českou poštou, s. p., která jako jediný státem vlastněný poštovní operátor vydávání známek realizuje.  Mezi významné autory českých poštovních známek patřili a patří výtvarníci Kulhánek, Born, Franta, manželé Knotkovi, Ziegler, Khunová, Suchánek, Kavan, Zapadlík, Netopil, Hašková, Maget, Sivko, Zeman, Mézl, Richterová, Slíva a řada dalších. Svou známku mají například i slavní grafici Karel Demel nebo Jiří Anderle. Zmínit můžeme také malíře Jana Híska či grafika Michala Cihláře, kteří navrhli mnohé známky nebo celiny a jejichž jména se objevují i u nepřijatých návrhů.

Doprovodný program

  • 17. 11. 9 - 15 hodin - Příležitostná poštovní přepážka
    Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice k výstavě
  • 24. 11. 10-17 hodin – Malé - větší - největší
    Výtvarná dílna pro děti

V rámci doprovodných programů se budou k výstavě konat výtvarné dílny pro děti, programy pro školy a komentované prohlídky výstavy. Aktuální nabídku sledujte na www.postovnimuzeum.cz nebo na https://www.facebook.com/Postovnimuzeum.

Poděkování za podporu patří Československé obchodní bance, a. s.