- Úvod
- Expozice a výstavy
- Expozice
- Od 11. 6. 2026 – Technika na poště aneb Poštovní muzeum součástí Národního technického muzea
Od 11. 6. 2026 – Technika na poště aneb Poštovní muzeum součástí Národního technického muzea
Expozice prezentuje propojení dějin poštovnictví, telekomunikací a technického vývoje v českých zemích. Ukazuje poštu nejen jako instituci každodenní služby, ale také jako klíčového nositele technologického pokroku a kulturní paměti.
Návštěvníci se seznámí s počátky rozhlasového vysílání, historií poštovních známek a jejich výroby, rozvojem telegrafu a telefonu i proměnami poštovní dopravy od dostavníků po leteckou poštu. Součástí expozice jsou také témata poštovní architektury a významných technických inovací, které zásadně ovlivnily komunikaci moderní společnosti.
K vidění je například první komerčně dostupné tzv. Siemensovy telefony, osobní telefon arcivévody Františka Ferdinanda D’Este ze zámku Konopiště, jedny z nejstarších dochovaných telegrafních jiskrových vysílačů, různé sádrové modely nejen poštovních budov – například model Poštovního úřadu šekového v Praze na Václavském náměstí od Františka Roitha, nebo modely dopravních prostředků demonstrující vývoj dopravy poštovních zásilek.
Expozice byla připravena při příležitosti spojení dvou institucí primárně z nejzajímavějších předmětů převedených ze sbírek Poštovního muzea do NTM v roce 1955.